Vampyyrit kiehtovat nyt teinityttöjä

VIIHDE | 24.08.2009 klo 13.40 | 

Tummat, salaperäiset muukalaiset näyttävät kiehtovan tyttöjä – etenkin, jos näillä on torahampaat ja he juovat verta. Ikivanha vampyyriaihe on kaapannut uuden suuryleisön teinitytöistä.

Heistä mustatukkaiset, komeat ja murjottavat nykyleffojen miesvampyyrit ovat löytäneet katsojat, jotka poikkeavat selvästi kauhugenren perinteisestä katsojakunnasta. Elokuvateollisuus ei ole tuhlannut aikaa hyödyntäessään muutosta.

Kiinnostuksen herättäminen onnistui, kun Hollywood ymmärsi muovata kauheista elävistä kuolleista kiltimpiä olentoja. Nykyvampyyri pystyy usein jopa vastustamaan ihmisveren himoaan.

– Pimeässä vaanivassa miehessä on sitä jotakin, muistuttaa näyttelijä Nina Dobrey, joka esittää teinityttöä tv-sarjassa nimeltä The Vampire Diaries.

Tämä sarja tullaan näkemään Yhdysvalloissa nuorten tyttöjen suosimassa CW-kanavaverkossa. Vampire Diariesin mainoslauseeksi on valittu monimielisesti Love Sucks, joka kääntyy suomeksi joko ”Rakkaus ei ole mistään kotoisin” tai ”Rakkaus imee”.

Toinen tv:n vampyyrisarja, Suomessakin nähty True Blood, kipusi myös kriitikoiden suosikiksi. Elokuvapuolella teinitytön ja vampyyrin romanssi Twilight – houkutus nousi niin isoksi hitiksi, että pikapikaa saapuu valkokankaille jatko-osa Twilight – uusikuu.

Ensimmäinen Twilight-elokuva tuotti muhkeat 383 miljoonaa dollaria (270 miljoonaa euroa). Filmi perustuu Stephanie Meyerin romaaniin, jota sitäkin on ostettu huimat 17 miljoonaa kappaletta.

– Kielletyssä on vetovoimaa. Tytöt pohtivat, millainen on tuo koululuokan salaperäinen poika. Moni teini myös kokee, että ihmiset eivät ymmärrä häntä. Vampyyrin poikkeavuus tuntuu silloin hyvin houkuttelevalta, tuumii kirjailija Richelle Mead, jonka kirjasarja The Vampire Academy on ollut bestseller-listoilla.

Turvallista
pelkoa

Twilight-filmin eräs valtti on ollut vierottaa vampyyrit ihmisverestä – tarinassa vegetaareiksi itseään kutsuvat vampyyrit juovat vain eläinten mutta eivät ihmisten verta. True Blood -sarjassa verenjanoa puolestaan tyydytetään ryystämällä keinotekoista, synteettistä verta.

– Teinityttö ei rakastu totaaliseen hirviöön. Vampyyrit oli pakko muuttaa hieman helpommin lähestyttäviksi. Nyt on tarjolla turvallista pelkoa, Mead vertaa Bela Lugosin ajan filmivampyyreita niiden nykyserkkuihin.

Siinä missä ihmiset olivat Lugosin Draculalle lähinnä halveksittavaa karjaa, uuden ajan vampyyrilla on ihmisiin monimutkaisia suhteita ja tunnesiteitä.

– Nuoret naiset tahtovat uskoa, että vampyyrin silmien takaa löytyy valtavia määriä tietoa, sielua, henkisyyttä ja älyä. Niinpä vampyyrissa saa samassa paketissa pahan pojan, joka on myös fiksu, linjaa The Vampire Diaries -sarjan tuottaja Julie Plec.

Moni vanhemman polven kauhutarinoiden ystävä ei kylläkään ole päässyt uuden polven nössövampyyrien makuun.

– Heidän mielestään vampyyrimyytti on pilattu ja halvennettu, Richelle Mead myöntää.