Normaalikoulu sai viimein luvan yhtenäiskouluun

Normaalikoulun oppilaat Aino Hannukainen (oik.), Unna Teerinkoski, Elisa Tapani, Kasper Nissi ja Pihla Julkunen jakoivat rehtori Tapio Heinon ilon yhtenäiskoululuvasta.
RAUMA JA ALUE | 24.01.2012
klo
18.27 |
Rauman normaalikoulu on viimein saanut luvan alkaa järjestää yläkouluopetusta. Järjestämislupaa on Raumalla odotettu pitkään, sillä hanke on pantu vireille jo vuonna 2009.
Luvan myönsi maanantaina opetusministeri Jukka Gustafsson (sd.). Myönteinen päätös on edellyttänyt lisäselvityksiä, jotka nyt vakuuttivat ministerin.
Opetusministeri Gustafssonin mukaan normaalikoulun laajentuminen yhtenäiskouluksi paitsi vastaa paikalliseen koulutustarpeeseen myös monipuolistaa opettajankoulutuslaitoksen opiskekelijoiden opetusharjoittelumahdollisuuksia.
– On tärkeää, että muutoksella parannetaan OKL-opiskelijoiden mahdollisuuksia suorittaa kaksoistutkinto, toteaa Gustafsson.
Uusimmat uutiset
Gallup? Roskaaminen ja epäsiisti ympäristö puhuttaa aina keväisin? Pitäisikö roskaajille määrätä rangaistuksia?

