Maidolla ei Suomessa leikitä
Tuskinpa osuuskauppa HOK-Elannon johto ymmärsi, millaisen palauteryöpyn kohteeksi se joutuu, kun yhtiö vaihtoi maidon pääasiallisen toimittajansa Valiosta Arla Ingmaniin.
Ryöppy oli niin kova, että Valion perusmaidot palasivat takaisin valikoimaan. Arlassa ei kohua ymmärretä, sen purkeissa on suomalaista maitoa. Jos näin ei ole, asiasta kerrotaan tuoteselosteessa.
Kuluttajat reagoivat moniin asioihin hyvin tunnepitoisesti. Suomi–Ruotsi–Tanska-asetelma on sellainen, että se nostaa asian tärkeyttä. Kun pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) ilmoitti jättävänsä läheisessä osuuskaupassa asioinnin Arlan maidon takia, oli maitosodan yksi taistelu käyty.
Suomalaisen tuotteen puolustaminen on poliitikolle kunnia-asia ja sikäli ymmärrettävää, että pääministeri Vanhanen asiasta älähti.
Poliitikkojen pitäisi nyt miettiä, miten maatalous pystyy kilpailemaan ulkoa tulevan tuotannon kanssa. Valio on Suomen kiistaton ykkönen, vaikka sen tuotteet voivat olla kilpailijoita kalliimpia, kuten esimerkiksi maitolitran suhteen asia on.
Ruotsista tuodaan maitoa Suomeen, ja jos ei suoraan purkkitavarana myytäväksi, niin ainakin erilaisina jalosteina ne kuluttajalle menevät. Tämä ei ole vielä ongelma suomalaiselle tuottajalle, mutta jonkinlainen ennakko tulevasta se jo on.
Elintarviketeollisuutemme on tukalassa kilpailutilanteessa, kun ulkomaiset ketjut ovat tunkemassa meidän markkinoillemme. Asemia yritetään vallata paitsi hyvillä tuotteilla myös erityisesti hinnalla.
Makutottumukset asettavat omat vaatimuksensa, mutta suomalaiset ovat tottuneet matkustelemaan niin paljon, että saksalainen jogurtti tai makkara maistuu siinä missä suomalainenkin.
Kuluttaja on viime kädessä kuningas. Hänen valintansa ratkaisevat sen, mitä tuotteita kauppiaan kannattaa valikoimissa pitää.
Jos kuluttaja vain hakee pelkkää halpaa hintaa, voi ulkomainen tuote olla edullisempi kuin suomalainen. Laatu ja turvallisuus samoin kuin tuotantoon liittyvät eettiset kysymykset nousevat nekin ratkaiseviksi valintoja tehtäessä.
Tämän kevään aikana erityisesti sikatalous on joutunut kovan kritiikin kohteeksi. Valvovilla viranomaisilla onkin tärkeä tehtävä huolehtia, että muutamat piittaamattomat tuottajat eivät pilaa suomalaisen elintarviketeollisuuden mainetta.
Kilpailua on jo niin paljon, että sitä ei saisi enää heikentää kuvilla huonosti hoidetuista eläimistä.
Odotettu ensi-ilta
tulossa Raumalle
Rauman kaupunginteatteri juhlii 70-vuotista toimintaansa raumalaisella saaristolaiseepoksella Luodetuulen maa. Kirjailija Tapio Koivukarin teokseen perustuva näytelmä saa ensi-iltansa 11.9.
On hienoa, että teatterin juhlavuoteen saadaan raumalaiskirjailijan teokseen perustuva näytelmä. Ensi-ilta on varmasti odotettu tapahtuma.
Pasi Katajamäki

