Tässä teille eläkeratkaisu

KOLUMNI | 22.02.2010 klo 04.18 | 

Helsinki

Ymmärtääkseni olette viime aikoina tuskaillut eläkeongelman parissa. Työntekijöiden pitäisi kuulemma pysyä sorvin ääressä monta vuotta pidemmän ajan, jotta elatusrahat jostain kertyisivät.

Ette kuitenkaan ole uhrannut montakaan ajatusta sille seikalle, että nykyisellä työtahdilla ja surkeilla työpaikkojen olosuhteilla eivät työmyyrät tule jaksamaan 67 ikävuoteen saakka tai vieläkin kauemmin.

Varmaan nuoremmat ikäluokat aikanaan jaksavat tehdä töitä iäkkäämmiksikin, sillä väestön terveystila on kaiketi koko ajan paranemaan päin. Odotettu elinikäkin on kolmen neljän vuosikymmenen kuluttua jo varmaan 90 vuoden paremmalla puolella.

Sitä vastoin surkeimmassa asemassa ovat tämän päivän reilu viisikymppiset, sanotaanko noin vuosien 1955–59 välillä maailmaan tulleet. Miksi näin? Se johtuu siitä, että tämä joukko, kutsutaanko heitä Aika suuriksi ikäluokiksi, joutuivat kokemaan rankan laman kurimuksen ollessaan varsin nuoria ahertajia.

Suuren laman seurauksena he joutuivat totuttelemaan kiristyneisiin olosuhteisiin, siihen, että väkeä työmailta vähennettiin minimiinsä, jopa senkin alle. Ruvettiin puhumaan työpaikkakiusaamisesta ja jatkuvasta kuormittamisesta.

Jos ikääntyvä joukko tämän olisi vielä kestänyt, on nyttemmin saapunut rannoillemme uusi lama, jonka kestosta ei vielä ole mitään tietoa. Ja taas tuntuu kovimmalla olevan se ikääntynyt työntekijäjoukko, jolla kuitenkin on lekotteluvuosiin vielä pitkähkö matka. Jo nyt näillä reilu viisikymppisillä on niin paljon kaikenlaisia kremppoja ja henkisiä tuskatiloja, että valtaosa ei tule jaksamaan reilua kymmentä vuotta työn sankareina.

Ei tule, vaikka miten maarittelisitte ja uhkailisitte. Ja vaikka Raimo Sailas kuinka tilastoitaan ja laskelmiaan esittelisi.

Suuri joukko tulee muutaman vuoden sisällä ajautumaan sairaseläkkeille tai hautuumaille loppuun näännytettynä. Istutte ruutitynnyrin päällä, joka lähiaikoina, äkkiarvaamatta, räjähtää käsiin, vaikka ette sitä vielä uskoisikaan.

Lupasin Teille kuitenkin lopullisen ratkaisun niin kuin saksmanni sanoisi.

Muutamilla ratkaisevilla kevennystoimilla osa näistä yliviisikymppisistä on pelastettavissa.

Työlainsäädännössä puhutaan nytkin siitä, miten ikääntyneiden kuormaa on erilaisilla toimilla kevennettävä. Käsittääkseni ette ole tästä laista kuullut, ainakaan suuri osa työnantajista ei lotkauta sille korvaansakaan.

Mitäpä, jos nyt käyttäisitte arvovaltaanne ja lähettäisitte työmaille seuraavat tarkennetut ohjeet.

Ensinnäkin 55 vuotta täyttäneiden työaika voitaisiin pääsääntöisesti lyhentää kuuteen ja puoleen tuntiin. Ylipitkät työvuorot ja ylityöt vanhemmilta kokonaan pois. Vaihtoehtona voitaisiin ajatella, että ruokataukoa ja kahvitaukoja pidennettäisiin kymmenellä minuutilla. Mikäli työpaikalla on järjestetty ruokailu, ikääntyneet voisivat saada annoksensa kolmanneksen halvemmalla.

Nuorimmat syövät kuin hevoset, vanhemmat vähemmän.

Jokaisella työpaikalla voitaisiin selvittää, mitkä nimenomaiset työtehtävät ovat fyysisesti ja henkisesti kaikkein rasittavimmat. Tämän erittelyn jälkeen ne poistettaisiin näiltä 55 vuotta täyttäneiltä. Kaiken maailman loputtomista palavereista ikääntyneimmät voitaisiin tyystin vapauttaa.

Entäpä olisivatko ikääntyneet työntekijät halukkaita ottamaan vuodessa muutaman viikon palkatonta vapaata? Useimmilla on velat maksettu. Nuorilla ei ole samaa mahdollisuutta. Miksi työnantajat pääsääntöisesti ovat niin halukkaita pitämään kaikki työmailla isonveljen valvonnan alla hiljaisinakin aikoina?

Uskon vakaasti, että jos tällaisia toimenpiteitä tosimielessä ryhdyttäisiin toteuttamaan, 55 tai 57 vuotta täyttäneille työntekijöille voitaisiin ehdottaa jopa viiden prosentin palkanalennusta. Näin rahoitettaisiin osa uudistuksesta.

Monet huomaisivat, että kukkarosta pois jääneet kympit säästyvät erilaisten kuntoutusmaksujen vähenemisellä.

Luotan siihen, että Te, Herra Pääministeri, ryhdytte viipymättä näitä hahmottelemiani ratkaisuja toteuttamaan.

Nöyränä miehenä en pyydä minkäänlaista rahallista palkkiota.

Kiitokseksi voitte seuraavassa jaossa pistää vaikka Valkoisen Ruusun Ritarikunnan Suurristin tulemaan.

On niitä jaeltu monille turhillekin sälleille.

TAPIO NIEMI


  • Uusimmat keskustelut
  • Aktiivisimmat keskustelut