Tempo saa pitää A-junnujoukkueen

JÄÄKIEKKO | 29.07.2010 klo 08.42 | 

Vermuntilassa vallitsee taas rauha. Seuran A-juniorit jatkavat VT-HT:n tunnusten alla, ja harjoittelu tulevaa kautta varten käynnistyi virallisesti eilen. Pikkusonnit jatkavat myös tutussa komennossa, sillä Jari Tuominen allekirjoitti uuden sopimuksen.

– Seuran hallituksen päätös kesäkuun alussa oli, että A-junioritoiminta jatkuu. Tämä ylimääräinen show on johtunut muista henkilöistä, enkä halua ottaa siihen kantaa, Tempon puheenjohtaja Mika Laitonen huomauttaa.

Tuominen ehti jo kertaalleen erota Tempon palveluksessa, ja A-juniorit olivat matkaamassa hänen mukanaan HC Luvian alaisuuteen.

– On tässä aiheutunut ylimääräistä murhetta, ei sitä voi kieltää. Mutta tällä hetkellä tärkein asia on, että pöytä on puhdistettu, Laitonen painottaa.

Tempon A-juniorien treenikausi käynnistyi pukukopin siivoustalkoilla ja kuivaharjoituksilla.

Edessä on tiukka treenijakso, ja sen jälkeen pitäisi lähteä puristamaan A-juniorien 1. divisioonan karsintasarjan peleillä.

– Nyt saatiin selvitettyä, että pelaajat jatkavat meillä, ja valmennuksessa jatkaa tuttu kaksikko. Ihan hyvä nippu meillä pitäisi olla kasassa, Laitonen uskoo.

A-junnujen lisäksi Tempo saa jalkeille miesten edustusjoukkueen sekä B-nuorten ryhmän. Paikastaan Suomi-sarjassa seura luopui, joten isot sonnit nähdään kolmosdivisioonan karkeloissa.

– Tempolla on uuden alun paikka, mutta ei tämä ole seuran historiassa ainutlaatuinen tilanne, että paikasta Suomi-sarjassa luovutaan ja pistetään talous kuntoon, puheenjohtaja Laitonen toteaa.

KIMMO MÄKELÄINEN, LÄNSI-SUOMI



Uusimmat urheilu-uutiset
Kauanko kestää, kun Suomi voittaa seuraavaksi jääkiekon MM- tai olympiakultaa?