Kuva
Jaakko Harikkala kiersi monta vuotta maailmaa kiekon perässä, mutta nyt on uuden elämän aika. Kiintopisteeksi muodostuu jatkossa tuttu huoltoasema Kalannissa, ja pelipaita vaihtuu oman yrityksen tunnuksiin.

Pelikassi nurkkaan ja haalarit päälle

JÄÄKIEKKO | 23.05.2010 klo 09.00 | 

Jaakko Harikkalan jääkiekkoilijan ura on ohitse ainakin huipputasolla. Kalantilaispuolustajan piti vielä tällä kaudella pelata Ruotsin divaria Tingsrydin paidassa, mutta polvivamma johti lopulta sopimuksen purkamiseen.

29-vuotias Harikkala puki pelipaidan tosimielessä koko kaudella neljästi, ja joka kerta yllä olivat Uudenkaupungin Jääkotkien värit. Kakkosdivisioonan rasituskin oli kuitenkin liikaa.

– Täysillä pelaamista polvi ei kestä, ja kun ei osaa pelata puolivaloilla. Lääkäriltä tuli viesti, että on syytä lopettaa pelihommat, jos meinaa vielä jotain tässä elämässä tehdä, Harikkala kertoo.

KIMMO MÄKELÄINEN, LÄNSI-SUOMI
Lue lisää sunnuntain Länsi-Suomesta.


Uusimmat urheilu-uutiset
Kauanko kestää, kun Suomi voittaa seuraavaksi jääkiekon MM- tai olympiakultaa?